O Łotyszach wiemy raczej niewiele

Written by Anna M. Damasiewicz

5 sierpnia 2016

Nawet erudyci znają jedynie błyskotliwy bon mot, że Łotysze nie muszą jeździć do Rygi. I nic ponadto. A tu znienacka okazuje się, że dzięki Modrisowi Eksteinsowi, przedstawicielowi tego niewielkiego bałtyckiego narodu, możemy poznawać tajemnice historii kultury, i tej wysokiej, i tej cokolwiek niższej, ale zawsze obecnej nawet w najdramatyczniejszych momentach dziejów ludzkości, do jakich z pewnością można zaliczyć obie wojny światowe. Rosyjski kompozytor Igor Strawiński i francuski żołnierz poległy w okopach pod Verdun, Holender Vincent van Gogh i ekspresjonistycznie lśniące wypolerowaną stalą szeregi niemieckich żołdaków – to znaki XX wieku. Znaki świadczące i o wielkości, ale i o małości człowieka. A nieba nad Łotwą strzegą dziś myśliwce NATO.

Powiązane artykuły

OD-słowność

OD-słowność

Ponad dwa tysiące. Dużo czy mało? Cóż, to zależy. Ale jeśli dodam, że ponad dwa tysiące projektów okładek, to chyba zmienia postać rzeczy. Gdyby te książki ustawić, jedna obok drugiej, na półkach, to naprawdę zajęłyby niemało miejsca.

Trendy w projektowaniu okładek 2019

Trendy w projektowaniu okładek 2019

Podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, także w projektowaniu okładek książkowych można wyróżnić pewne tendencje, które obowiązują przez jakiś czas, z reguły rok-dwa, by później ustąpić miejsca czemuś zupełnie nowemu. A prawdę mówiąc – może nie całkiem nowemu, bo wiadomo powszechnie, że wszystko już było.